Bitcoin Yaratıcısı Craig Wright Davası!

Dünyada en yaygın kripto para birimi olan Bitcoin hakkında mahkeme süreci devam ediyor. Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia eden Craig Wright Londra yüksek mahkemesine başvurmuştu.

Craig Wright 4 Milyon Sterlin Talep Ediyor

Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu iddia eden Wright geçtiğimiz ay bu iddialarını mahkemeye taşımıştı. Toplamda 16 yazılımcıdan 111.000 Bitcoin talebinde bulunan Wright, 4 milyon sterlin değerinde bir servet hakkı iddia ediyor. Avustralyalı bilgisayar bilimcisi Craig Wright, sahibi olduğunu iddia ettiği Bitcoin’leri güvence altına almak için 16 yazılımcıya dair mahkemeye başvurdu. 

Craig Wright: Şifremi Kaybettim

Bilgisayar yazılımcısı olan Wright, 2020 yılında evindeki bilgisayarın bir siber saldırıya uğradığını belirtiyor. Bu sebeple tüm şifrelerinin elinden gittiğini söyleyen Wright, 3 hafta içinde 2 kez dava talebinde bulundu. Olay hakkındaki soruşturma devam ediyor. Britanya’da yaşayan bilgisayar bilimci, mahkemede, Bitcoin geliştiricilerinin ticareti yapılan dijital varlıkların sahiplerine sunulan hizmette görevlerini ihmal ettiklerini de söylüyor.

Elon Musk

Craig Steven Wright Kimdir?

Craig Steven Wright 51 yaşındadır, Avustralyalı bilişim uzmanı ve bir iş adamıdır. Bitcoin topluluğu içerisinde sürekli gündeme gelen bu isim, Bitcoin’in mucidi varsayılan Satoshi Nakamoto takma adının sahibi olduğunu iddia ediyor. Evli ve üç çocuk babası olan Wright, bilgisayar konusunda uzmanlaşmış ve bu konuda birçok kitap yazmıştır. Bugüne kadar yaratıcısı bulunamadı ve bir topluluktan oluştuğu düşünülen geliştiricilerden haber alınamadı. Özellikle son yıllarda Elon Musk ismi akıllara gelirken ilk defa birinden “yaratıcısıyım” itirafı gelmesi gündemde şok etkisi yarattı. Wright, 2017 yılında dünyanın en zengin 44. insanı ilan edildi.

Bitcoin Yazılımcıları Onu Yalanladı

Toplamda 16 yazılımcıya karşı karşıya gelen Wright’ın iddialarını kanıtlayamadı. Davalı yazılımcılardan biri Wright’ın ve avukatlarının söylemlerinin “asılsız” olduğunu belirtti. Yazılımcılardan bir kısmı Avrupa’da, bir kısmının ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde olduğu belirtildi. Wright’ı temsil eden hukuk bürosunun ortaklarından biei olan Paul Ferguson, kaybolan Bitcoinleri Wright’a iade etmekle yükümlü olduklarını söyledi. 16 yazılımcı arasında bulunan Peter Todd, bu kaybolan cüzdanların Craig Wright’a ait olduğunun henüz netleşmediğini ve Bitcoinlere böyle kanıtsız bir şekilde el konulmaması gerektiğini açıkladı.

Başa dön