Bu Yazılımla Her Şey Daha Kolay : Nano Coin Nedir?

Nano coin; ücretsiz kripto para işlemlerini gerçekleştirmek ve kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır.

Nano Coin Nedir?

Nano’nun asıl özelliği her hesabın ayrı bir blok zincirine sahip olmasıdır. İşlemler yapıldığında Nano kripto para kullanıcıları para birimini değiştirebilirler. Ayrıca kendi defterlerini güncelleyebilmektedirler. Güncellenen bakiyeler daha sonrasında dağıtılır ve ana Nano blok zincirine kaydı gerçekleştirilir.

Nano tasarımı diğer kripto para blok zincirlerinden işlemlerin tam bir kaydını tutmadığı için ayrılır. Bunun yerine Nano, hesap bakiyelerini ve işlem tutarlarını izlemektedir.

Bu sistem Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimlerinden büyük ölçüde farklıdır. Düğümlerin kaynaklarını blok oluşturmak için harcaması gerekmektedir. Bu nedenle rekabet etmek için ücretler bu blok zincirlerini devam eden operasyonunu teşvik etmektedir.

İşte Nano, blockchain tasarımının bu özelliklerini ortadan kaldırmaktadır. Nano’ da düğümler kimin blok oluşturacağına oy vermektedir. Bu da düşük ve sıfır maliyete neden olduğu için kullanıcıların işlemlerini Nano blok zincirine dahil etmek için herhangi bir ödeme yapmalarına gerek yoktur.

Buradaki fikirle Nano kullanıcıların artması ve bu sayede Nano’nun alışkanlık kazanması amaçlanmaktadır. Nano Vakfı’da bu konuda çalışmalar yaparak Nano kripto para biriminin küresel olarak benimsenmesini amaçlamaktadır.

Nano Nasıl Çalışmaktadır?

Nano da diğerleri gibi bir fikir birliği algoritması kullanmaktadır.

Nano, Açık Temsilci Oylama (DPoS) kullanmaktadır. Bu sistemde düğümlere hesap bakiyelerine göre bir ” oy ağırlığı ” atanmaktadır. Daha sonra isterlerse oylarını ağdaki başka bir düğümde kullanmayı ve paylaşmayı seçebilmektedirler. Eğer bir düğüm yeterli oy ağırlığına sahip duruma gelirse Ana Temsilci olarak belirlenmektedir. Böylece kendisine tahsis edilen oylarla orantılı olarak işlemler üzerinde oy kullanabilmektedir. Bütün bunlar yapılırken temsilcilere herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Nano Neden Değerli?

Nano’ nun maksimum kaynağı 133,348,600’dür.

Nano da diğer kripto paralar gibi dayanıklılık, taşınabilirlik ve kıtlık dahil olmak gibi özellikleri taşımaktadır. 2015’ten 2017’ye kadar Nano kripto para birimi çevrimiçi ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Ekim 2017’de ise 207 milyon Nano dolaşımdan kaldırılmıştır. Bu da sonlu mal satın aldıklarından emin olan yatırımcılar için olası bir özellik olan protokol tarafından hiçbir Nano madeni paranın basılamayacağı anlamına gelmektedir.

Yeni Veri Mimarisi: Block Kafes

Bu tasarım sayesinde ağın geri kalanını beklemeden, kullanıcıların hesaplarını anında güncellemelerine olanak sağlayan kendi block zincirleri vardır. Bu zincirlere ”hesap zincirleri” denmektedir. Kafesteki her blok banka gibi her hesabın durumunu kaydetmekte ve güncellemektedir. Her işlem kendi bloğudur.

Ayrıca kullanıcılar tüm ağı kullanmadan blokları gönderebilmekte ve güncelleyebilmektedir. Yalnızca hesap sahipleri blok zincirlerini değiştirebilmektedir.

Neden Nano Kullanılmaktadır?

Kullanıcılar Nano’yu cazip bulmaktadırlar. Çünkü Nano minimum kaynak gerektirmektedir.

Yatırımcılar eğer piyasanın bir gün ucuz işlemleri kolaylaştırmak için oluşturulmuş protokelleri gerçekleştirdiğini düşünürse Nano satın almaya çalışabilirler.

Başa dön