Çin DeFi Pazarında Popüler: DFI. Money / YFII Coin

YFII, jetonların eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için kullanılan bir DeFi protokolüdür. YFII aynı zamanda getiri toplamayı da kolaylaştırmaktadır.

YFII Nedir?

Merkezi olmayan kredilendirmelerin arkasındaki itici güç YFII’dir. Bu projeye likitide sağlayanlar ise getiri tarımı veya madencilik yaparak faiz kazanırlar. Bazı DeFi ağları, çiftçilerin verimini daha iyi sağlamak için ödül arttıran belirteçler kullanmaktadır.

YFII, YFI’den ayrıldıktan sonra Çin Pazarında DeFi toplumunun güvenini kazanmıştır. Peki YFII nedir?

YFII mevduatları toplayan ve mevduat sahiplerine en yüksek faizi veren bir ağ iletmektedir. Bu platform kazançların ve depozitoların çekilmesini kolaylaştırmak için yToken kullanır. Yearn’da yönetişimi etkinleştirmek için YFI belirteci kullanılmaktadır.

Bu belirteç çiftçilere, havuzların likitide sağlaması için getiri sağlamaktadır. Ancak haftalık 30.000 YFI arz artışı nedeniyle havuz likitidesinde bir düşüş göstermiştir. Bu sorunların önüne geçmek ve enflasyonu önlemek için YIP-8 yayınlanmıştır. Yayınlanan bu teklifte ihraç edilen YIP tokenlerinin yarıya indirilmesi başlatılması isteniyor.

YIP-8 uygulanmaya başladıktan 1 hafta sonra 30.000 token dolaşımdan kaldırılmıştır.

Bu protokolün Çin DeFi pazarında çok popüler olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni ise Haziran 2020’nin sonlarında birkaç Çinli likidite madencisi bu güce katılmıştır. Birkaç gün sonra ağ, kripto para birimi borsalarını, sanal para koruma fonlarını, madencilik havuzlarını ve merkezi finans projelerini kendisine çekmiştir. Bu şekilde protokol popüler hale gelmiştir.

YFII Protokolü Hakkında Detaylara Göz Atalım!

Bu protokol WeChat’te bir araya gelen güçlü bir topluluğa sahiptir. Bu platformda yaşanan tartışmalar ABD’de ki İngilizce konuşan kişileri engellemektedir. Bu da Çin ve ABD arasındaki diplomatik açmazları bizlere daha net gösteriyor.

” Projenin pembe renkli posterleri milliyetçi genç nesle olan eğilimi göstermektedir.”

Proje, merkezi olmayan bir özerk organizasyon aracılığıyla yönetişimi uygulamaktadır. O yüzden bu geçici bir yönetişim modelidir. YFII’nin akıllı sözleşmeleri sadece SushiSwap gibi DeFi protokollerinde denetlenmez.

Projenin jetonunu takas etmek istiyorsak Binance üzerinden yapabiliriz.

YFII ‘de Verim Tarımı Nasıl Yapılmaktadır?

Bazı havuzlarda YFII yüzde 2000’e kadar çıkan en yüksek ROI’lerden birine sahiptir. Her ne kadar yüksek yatırım getirisi sağlasa da bazı riskleri de vardır. Bu riskler; likidite madenciliği, token fiyatlarının oynaklığı ve akıllı sözleşmedeki görünmeyen hatalardır.

YFII’de çiftçilik verimi prosedürü, bir mahsul çiftçisinin hisse almak istediği belirteçlere göredir. Bu da üç havuza bölünmüştür:

  • Havuz 1 (yCRV) :

Bu havuz yCurve tokenleri tutanlar içindir. YFII’de çiftçilik yapmak isteyen bir tüccar, yCRV tokenleri almak istiyorsa önce YFI’daki üçüncü havuzdan çıkması gerekir. Daha sonra tokenlerini Yearn havuzuna yatırırlar. Hisseli fonlar varsa da zaten otomatik olarak DeFi projelerine yatırılacaktır. Her ne kadar artan getiri potansiyeline sahip olunsa da beraberinde güvenlik sistemlerinin ihlal edilmesi ihtimaliyle büyük kayıplar da getirebilir.

  • Havuz 2 ( DAI Dengeleyici ) :

Bu havuz, verim çiftçiliğine izin vermek için DAI veya YFII jetonlarını kullanmaktadır. Stake edilmiş BPT tokenlerinin üretimi bu havuzda yapılır. Yalnız sonsuz para basma riskini önlemek için bu havuza likidite eklenmesi durdurulmuştur.

  • Havuz 3 ( yCRV Dengeleyici ) :

Burada ise bir getiri çiftçisi ödül almak istiyorsa YFII tokenlerini yönetişim havuzuna yatırması gerekmektedir.

Tüm bahsettiğimiz bu havuzlar YFII veya türevlerini stake ederek faiz kazanmayı kolaylaştıracaktır.

YFII Grafik

YFII güçlü ortaklıklar kurmayı başarmıştır. Öncelikle ShakeSwap ile birleşen YFII, Likidite Kitle Kitle Fonlaması platformu olan ILO’yu başlatmıştır. Daha sonra Orbits Finance ile işbirliği yaparak HECO’nun DeFi ekolojisini ortaklaşa zenginleştirmeyi amaçlamışlardır. I-pool’u açmak için YFII ile el ele veren Orbits Finance, stabilcoin yatıran kullanıcılar için airdrop sağlayacağını iddia ediyor.

YFII Fiyat

Başa dön