Dijital Para Birimi : Dash Coin

2014 yılında piyasaya sürülen bu para birimi başlangıçta Xcoin olarak biliniyordu. Daha sonra Dark coin olmuştur. En son 2015’te Dash coin olarak ismini düzenlemiş ve bu şekilde devam etmiştir. Oluşturulmasının ilk amacı ise kullanıcı gizliliğini ve anonimliğini sağlamaktır.

” Gizlilik merkezli ilk kriptografik para birimi”

Dash’ın amacı nakit, kredi kartı ve PayPal üzerinden kullanılabilen dijital bir para birimi olarak gündelik işlemleri gerçekleştirmektir. Şirketin web sitesinde de buna dikkat çekilmiştir. Sitede ” Dash, Her Yerde Harcayabileceğiniz Dijital Nakittir.” sloganı yer almaktadır.

2021 Mart’ta Dash coin dünyanın 42. en değerli kripto para birimi olmuştur.

Dash coinin günlük işlemleri gerçekleştirmek için bir araç olduğunu söylemiştik. Bunun içinde geniş bir ağ kullanmaktadır. 2018’de bu dijital para şirketi ekonomik açıdan sıkıntılı bir ülke olan Venezuela’ya genişlemiştir. Böylelikle kripto para birimine ve Dash coine olan talep diğer 3 yıla nazaran inanılmaz bir artış göstermiştir. Bunun nedeni ise işlemsel bir para birimine duyulan ihtiyaçtır. Venezuela şu anda bir enflasyon dönemindedir. Kendi para birimi olan Boliva değersizleşmeye başlamıştır. Tüm bunlar da kripto para biriminin Venezuela’da hayatta kalmak için kritik olduğunun bir göstergesidir. Ülkenin vatandaşları Bitcoin ve Dash hızlı işlem gördüğü için bu paralara yönelmiştir.

Dash ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

İlk olarak Bitcoin PoW algoritmasını kullanırken Dash ise Proof Of Stake ( POS ) algoritmasının bir modifikasyonu olan X11 algoritmasını kullanmaktadır. Bunun yanında blok zincirinde gizliliği mümkün kılmak için Conjoin mix de kullanır.

İki kripto para biriminin de işlemleri yönetmek için farklı sistemleri vardır.

Bitcoin’in blok zinciri içerisindeki işlemlerinin bir ağ içindeki tüm düğümler tarafından onaylanması gerekir. Fikir birliği oluşturmak için tasarlanan bu süreç, tam düğümler için önemli bir yatırım altyapısı gerektirir. En iyi işlemleri sağlamak isteyen Bitcoin madencileri ise zaman ve para miktarını artırmayı hedeflerler. Ancak Bitcoin ağının ölçeklendirilmesiyle bu giderek daha zor hale gelmektedir. Bu tür işlemler zaman alan işlemlerdir. Yavaş işlem de Bitcoin bellek havuzunda birikmelere neden olacaktır. Bu da yüksek fiyatlara neden olacak ve Bitcoin’in günlük işlemler için kullanılmasını uygunsuz hale getirecektir.

Dash ise ana düğümler adı verilen bir alt küme tarafından çalıştırılır. Ana düğümler işlemlerin doğrulanmasını ve onaylanmasını daha basit hale getirirler. Aynı zamanda işlemler için ölçeklenebilirlik sorununu da çözmektedir. Bunun nedeni ise gereken düğüm sayısının yönetilebilir bir sayıya düşürülmesidir. Bu da başarıyı beraberinde getirecektir.

Diğer bir fark ise Bitcoin ve Litecoin akademik kurumlardan çıkmıştır. Dash ise blok ödüllerini üç paydaş arasında bölerek kendi kendini finanse etmektedir.

2021’de Analistlerin Dash Coin Hakkındaki Düşünceleri

Kripto para birimlerinin fiyatını etkileyen çok fazla etken vardır. Dash coin de bir dijital para birimi olduğu için kendi işlevselliği, pazarını hareket ettirebilen veya değerini artırıp azaltabilen bir şeydir.

Analistlerin ve uzmanların Dash coin fiyatının 2021 Eylül ayında 190.194 $’ a ulaşacağını tahmin etmektedirler. Maksimum fiyat beklentileri ise 240.169 $’dır.

Dash Coin Güvenli Mi?

Dash, diğer kripto para birimleri gibi herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyarak işlem yapmaz. Bunun için bize güvenli bir yol sunar. Dash bize Visa kredi kartıyla yaptığımız işlemlerde bu işlemin güvenli bir şekilde tamamlanmasında yardımcı olur. Aynı zamanda yapılan tüm işlemleri kaydeder.

Bilgisayar korsanları bankalara ve finans kurumlarına saldırarak yatırımcıların servet kaybetmelerine neden olmaktadır. Dash ise bizlere bu süreci merkezi olmayan bir hale getirerek güvenli bir yol sunar. Merkezi bir varlık olan bankaya güvenmek yerine Dash işlemleri, 4.943 sunucu tarafından onaylanmaktadır.

Dash Coin Ne Kadar?

Dash coin başlangıçta ilk yatırımcılarına %14.000’nin üzerinde getiri sağlamıştır.

24.04.2021 Dash Coin Fiyat

Şimdiye kadar var olan 18.9 milyon Dash coinden 8.009.502 Dash dolaşımdadır.

Dash Coin Grafik

Eğer sizde Dash elde etmek istiyorsanız satın alabilir veya madencilikten kazanabilirsiniz.

Başa dön