İşlem Çifti Oluşturuyor: Tron Coin

İçerik üretimi ve eğlence sektörüne dahil olan Tron Coin piyasada 100 milyar coin ile hizmet veriyor. Tron Coin nedir ve diğer coin’lerden farkı nedir bakalım.

Tron Coin Nedir?

Tron Coin Nedir?

Tron Coin, Blockchain tabanlı ve merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Singapur çıkışlı olmasının yanında daha çok eğlence sektörüne yönelik bir birimdir. Amacı ise tüm dünyada ücretsiz eğlence içeriği sunan bir sistemi kullanıcılarına sunmak. 

İşte Böyle Öne Çıkıyor!

TRX Coin olarak da adlandırılan Tron Coin dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. BTC, BNB ve USDT gibi temel kripto paralarla işleme giren kripto paralardan ayrı olarak TRONIX (TRX),  XRP, ETH ve  PAX gibi coin’lerle de işlem çifti oluşturuyor.

Dört Temel Amacı Var

  • Merkeziyetsiz Veri paylaşımı: Hiçbir merkezi denetim olmadan, kullanıcılar istedikleri içerikleri platforma yükleyebilir ve depolayabilir.
  • Finansal teşvikler yoluyla içerik oluşturma: Aracı olmadan işlem yapılmasını sağlayan platform, oluşturulan tüm içeriklerin gelirini içerik üreticisine vererek devamlılığı sağlamak istiyor.
  • Kişisel ICO’lar: Kullanıcılar için ICO teknolojisini kullanılarak verilerin öylece paylaşılmasını sağlıyor ve kişisel sınırları koruyor.
  • Altyapı: Gelişmiş  bir altyapısı olan Tron Coin, kendisi üzerinden yapılan ticaretin yanında Steam, EpicGame, Apple Store ve Google Play gibi platformlara rakip olmayı amaçlıyor. Dağınık bir altyapı sistemiyle kullanıcılarına birçok işlem seçeneği sunuyor. Bunlar alım satım veya otonom oyun oynamak gibi alternatifler.

Piyasası Yaklaşık 3.5 Milyar Dolar

Ocak 2019’da Tron Coin’in piyasa değeri yaklaşık 1,6 milyar dolardı. Şubat ayında ise Tron Vakfı tarafından satın alımının ardından BitTorrent, TRON platformuna bağlı olarak kendi token’larını satışa çıkardı. Böylece ciddi anlamda değer kazanan Tron Coin’in güncel piyasa değeri ise 3.5 milyar doları buldu. 1 Tron = 0.05 dolar değerinden işlem görülüyor.

Güven Testini Geçemedi

TRON ağı, 2019 yılında HackerOne’ın yaptığı siber güvenlik testinden olumsuz yanıt aldı. Yalnızca bir bilgisayarın bile platforma saldırmak ve başarılı olmak için yeterli olduğu görüldü. Bir bilgisayar tarafından gönderilen binlerce isteğin, platformun belleğini aşırı yüklemek ve DDoS saldırısı için yeterli olduğu açıklandı. TRON tarafından ise güvenliğin artırıldığına dair bir açıklama veya güvence gelmedi. Sistemin şu anda çok kullanılmadığı için kalabalıktan dolayı oluşan problemleri yok. Fakat gün geçtikçe popülerleşiyor ve kullanıcı sayısı artıyor. Ağın gelecekteki planları ve bu yoğunluk için yaptığı çalışmaları hakkında ise bir bilgi yok.

Peki Avantajları Neler?

İçerik üreticileri TRON ağını kullanarak, içeriklerini insanlara TRON sisteminin kripto para birimi olan Tron Coin olarak satabilecekler. TRON bu sistemi oluşturabilirse hem kullanıcı hem de içerik üreticilerini büyük bir yükten kurtaracaktır. TRON platformunda paylaşılan bir içerikten, içerik üreticisi hem kullanıcılardan Tron Coin ile bağış toplayabilir, izlenme sayısına ve beğenme sayısına göre Tron Coin kazanabilir. Yani YouTube platformu gibi düşünülebilir. Fark olarak ise TRON, ücret kesintisi yapmamaktadır.

TRON platformunun içerik üreticilerine verdiği birçok güvence de mevcut. Bu platformuna yüklenen her bir içerik için kopyalanma veya çalınma riski olacaktır. TRON ağı ise bu riskler için maddi ve manevi güvenliği sağlayacağının garantisini verdi. Sistemde bulunan içeriklerin alım-satım güvenilirliği platform tarafından sağlanıyor.

Başa dön