Japon Mutfağı Değil Kripto Para: Sushiswap

Bazen yeni protokollerin ve geliştiricilerin mucitleri akılda kalıcı ve sevimli isimli bulurlar. Tıpkı Sushi gibi..

SushiSwap Nedir?

Sushi jetonu 28 Ağustos 2020’de 3,44 $ olarak piyasaya sürülmüştür. Kısa bir süre sonra artış yaşamıştır. 10,19 dolara yükselmiştir. Daha sonrasında ise Sushi’nin fiyatı düşmeye başlamıştır. Sushi 2020 yılını 2,687 $’la kapatmıştır. Daha sonra Ocak 2021’de 7,37$’a yükselmiştir.

Sushiswap Nedir?

Uniswap’ın kendi yönetim jetonu SUSHI’ye sahip bir çataldır. Uniswap kodunu alarak tamamen yeni bir platforma dönüşmüştür. Uniswap’ten daha topluluk odaklı teşvikler sunmuşlardır ve daha fazla söz sahibi olma hakkı vermişlerdir.

Bununla birlikte kullanıcıları platforma teşvik etmek için ödül özelliklerini ayarlamışlardır. Sağlanan fonlarla birlikte kullanıcılar bir miktar para kazanma hakkına sahip olmuşlardır. Ancak tüm bunlar olurken iki haftada Sushi’nin 1 milyar doları nasıl hakettiği tartışma konusudur.

Uniswap’e yapılan bir vampir saldırısı olmuştur. Peki bu vampir saldırısınedir?

Kullanıcıların likitide jetonlarını alarak Sushiswap’ta stake ederek kendi platformuna geçmelerini sağlamak için Sushi, bu erken göçmenleri teşvik edici ödüller yaratmıştır. Bu ödüller ise Sushi jetonu vermektir. Bunu lansmanından sonraki ilk iki haftada 1000 Sushi vererek yapmıştır. Bu da Uniswap’ın hayatını mahvetmiştir. Kullanıcıların %90’ı Sushiswap’e taşınmıştır. Şu anda sadece 60/ sushi blok basılmaktadır.

2021’de Sushi Coin’i Neler Bekliyor?

2021 yılının kripto para için çok heyecanlı bir yıl olması bekleniyor. Özellikle Sushiswap’in yükselişine devam edeceğini düşünen analistlerde çok fazladır.

Analistler Sushi’nin 2021 yılında +%45,53 fiyat yükselişine çıkmasını beklemektedirler. Analistler Sushi tokeninin çok olumlu yönde gittiğini düşünmektedirler. Çünkü insanlar servet kazanmak için defi alanına akın etmektedirler. Peki neden Sushiswap iyi bir yatırım ama kötü bir isimle anılıyor?

Sushiswap’i Kim Kurmuştur?

Sushiswap’in kurucuları yoktur. Aslında takma adı Şef Nomi olan birisi Sushiswap’i kurmuştur. Ama tam olarak kimlikleri bilinmemektedir. Diğer iki kurucu ortak ise Sushiswap ve OxMaki’ dir. Onlarla ilgili tüm bilinenler ise twitter belirteçleridir.

Şef Nomi bir çıkış dolandırıcılığı diyebileceğimiz bir şey çıkarmaya çalışmıştır.

Şef Nomi’nin tüm Sushi tokenlerinin %10’unu tahsis eden devfund’a erişimi vardır.

Şef Nomi tüm likitidesini Uniswap’ten kaldırmıştır ve aniden tüm Sushi tokenlerini 70.000 ETH’ye satmıştır. O sırada 30 milyon değerindedir. Tüm bunların üzerine bu güçten topluluk korkmuştur. Diğer kurucu olan OxMaki bile bu durumdan hayal kırıklığına uğradığını dile getirmiştir. Tüm bu kargaşalar ise Sushi’nin fiyatının dibe düşmesine neden olmuştur. Çok geçmeden Şef Nomi bütün bu baskılar sonucunda parasını geri iade etmiştir.

Bütün bunların projenin başlamasından 1 ay sonra olması projeye olan güveni kırmıştır. Projenin isminin kötü olarak anılmasına neden olmuştur. Yine de her şeye rağmen Sushiswap bütün bunlardan sıyrılmayı başarmıştır. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için ise gerekli önlemler alınmıştır.

Sushiswap Grafik

Sushiswap Grafik

Sushiswap Fiyatı Nedir?

SushiSwap Fiyat

Başa dön