Karantinada En Çok Alınan Coinler

Kripto para piyasasındaki gelişmeler son hız devam ediyor. Peki tüm bu gelişmelere rağmen varlığını koruyan ve en çok talep gören kripto paralar hangileri?

Kripto Para

Tabi ki Bitcoin Zirvede

Chainalysis uzun süren gözlemleri sonucunda, toplamda 154 ülkeyi kapsayan bir raporu birkaç ay önce yayınladı. Firma bu ülkelerdeki kripto para kullanımını ve yaygınlığını değerlendirdi. Ayrıca ülkeler bazı kriterler baz alınarak sıralandı.

Raporda Türkiye’nin kripto paraya olan ilgisi hakkında da bilgiler bulunuyor. Listede başı çeken coin ise Bitcoin. Bitcoin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok rağbet gören kripto para birimi.

İşte Zirvedeki Coinler:

Bitcoin dışında listede oldukça popüler olan birkaç coin daha var. Popülerlik oranı ise o coinin değeri ile aynı oranda. İşte Chainalysis’in hazırladığı rapora göre son dönemde en çok satın alınan coinler:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Binance Coin (BNB)
  • Stellar Coin (XLM)
  • XRP
  • Cosmos Coin (ATOM)
  • NEO

Türkiye Başı Çekiyor: Kripto Para

Chainalysis bu raporunda ülkeleri ilk olarak bölgelerine göre kategorilere ayırdı. Orta Doğu ülkeleri kategorisinde olan Türkiye, bölgesinin lideri konumunda. Yani Türkiye Orta Doğu’da kripto paraları en yaygın kullanan ülke oldu. Tüm ülkeler arasında ise 29. sıraya yerleşmeyi başardık.

Türkiye Kripto Para Dönemini Kapattı Mı ?

Merkez Bankası, kripto paraların resmi ödemelerde kullanılmasını 30 Nisan’dan sonrası için yasakladı. Bu karardan sonra Bitcoin dahil tüm küresel kripto para piyasasının hacmi yaklaşık 100 milyar dolar geriledi. Aynı yasağın Çin ve Kore gibi ülkelerde de uygulanması ihtimali kripto para piyasasının oldukça gerilemesine sebep oldu.

Kullanıcıların aklındaki soru ise kripto paraların geleceği. Şu an yasak belirli konularda uygulansa da, coin satın alan birçok insan paralarını garanti altında tutmak istiyor. Coin alım satımına da yasak gelmesi halinde, yine de birçok sanal cüzdan uygulaması üzerinden kripto para alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir.

2021 Yılının En Çok Yükselen Coinleri

2021 yılının yalnızca ilk 3-4 ayında yatırımcıların parasını kat kat katlayan coinleri sizler için derledik. Özellikle yeni çıkan coinler veya altcoinler beklenmeyen bir sıçrama yaşadı. İşte kullanıcıların yüzlerini güldüren o kripto paralar:

YTD.

Başa dön