Kripto Para Madenciliği Nedir?

2009 tarihinde kripto para diye bir şey henüz yoktu. Şu anda gündeme bomba gibi düşen kripto para, teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle birlikte kripto para madenciliğinin de birçok kişi için evdeki bilgisayarlarda kullanılabilen bir gerçeklik haline gelmesini sağlamıştır. Yıllar geçtikçe madencilik deneyimi daha da artmış ve kullanımı daha verimli bir hale gelmiştir.

” Bir teoriye göre evinde internet ve bilgisayar olan herkes madencilik yapabilmektedir. ”

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Özel tanımlamalara ve donanımlara sahip cihazların kripto para transferini gerçekleştirirken karmaşıklıkları ortadan kaldırarak transferi kolaylaştırması ve bu transfer işlemlerini onaylamasıdır. Bunun sonucu olarak da yeni üretilen kripto para ile ödüllendirilmesidir.

Kripto para madencileri transferleri onaylayarak blok zincirinin de bir kopyasını saklarlar. Peki bu madencilik nasıl yapılır?

Günümüzde birçok farklı yöntemle madencilik yapılabilir hale gelmiştir. Karlılık, zorluk ve maliyet bakımından gruplara ayrılarak yöntemleri seçmek kolaylaştırılmıştır.

Kripto Para Madenciliği Yöntemleri Nelerdir?

Grafik İşleme Birimleri ( GPU ) Madenciliği

GPU madencilik sektöründe uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Çünkü diğer muadillerden daha verimlidir.

GPU Neler Yapar?

GPU bir bilgisayar sistemindeki dijital görüntülemeden sorumludur. GPU genel olarak merkezi gücü nedeniyle daha hızlı ve daha verimlidir. Bu nedenle blok zincir madenciliğinde en sık kullanılanlar arasına girmiştir. Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte GPU’ da ilerleyecek ve tabi ki bu noktada kalmayacaktır.

Yüksek güç tüketimi ve işlem hızı CPU’ yu daha verimsiz hale getirmiştir. GPU, CPU tabanına göre bizlere daha verimli alternatifler sunmaktadır.

”Radeon HD 5970 gibi standart olan bir GPU saat başına yalnızca 4 32-bit talimat çalıştıran bir CPU’ nun hızından 800 kat daha fazladır. Yani bu GPU saat başına 3.200 32-bit talimat yürütme hızına sahip demektir. ”

Her denemede yalnızca bir rakamın değişmesi demek madencilik cihazının sürekli farklı hashlerin kodunu tekrar tekrar çözmeye çalışması demektir.

GPU’ların bir diğer yaptığı şey ise matematik hesaplamalarıdır. Bu hesaplamaları yapmak için Aritmetik Mantık Birimi ( ALU ) ile donatılmıştır. Bu sayede GPU daha fazla hesap yapabilmekte ve daha iyi çıktılar elde edilmesini sağlamaktadır.

CPU ve GPU Arasındaki Farklar Nelerdir?

CPU; daha çok merkezi işlem birimi olarak donatılmıştır. Tüm bilgisayar için kontrol fonksiyonlarını gerçekleştirmektedir. Örneğin; bu dosyaları MS Word olarak kaydetmek, elektronik tabloyu yazdırmak veya videoyu MLC Media Player’ da çalıştırmak gibi.. Bütün bu tipik işlemler CPU tarafından kontrol edilmektedir.

GPU ise başka bir işleme cihazıdır ve yalnızca ekran işlevlerini yönetmek için çalışır. Bir bilgisayarın video işletim sisteminden sorumlu olan parça GPU’dur. GPU’ nun işlevleri ise görsel efektlerini ve 3B grafiklerin oluşturulmasını gerçekleştirmek ve bunların kontrollerini sağlamaktır. Aynı zamanda video düzenleme, oyunların görüntülenmesi ve 3B videoların, animasyonların kodlarının çözümlenmesini sağlamaktadır.

Yani kısaca özetlemek gerekirse tüm organizasyonu yöneten CPU , GPU ise bir çalışan gibi kendisine verilen özel görevleri yapandır.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bu madencilik kiralık bir bulut bilişim gücü kullanarak donanımı ve ilgili yazılımı kurduktan sonra doğrudan çalıştırmak zorunda kalmadan Bitcoin gibi kripto para madenciliği yapan mekanizmadır. Bulut madenciliği firmaları insanların bir hesap açmasına olanak sağlamaktadır.

” Bulut madenciliği; madenciliği insanlar için daha kolay ulaşılabilir bir hale getirmektedir. ”

Bu tür madencilik işlemlerinin bulut üzerinden yapılması ekipman bakımını ve doğrudan enerji giderlerini azaltmaktadır. Peki bu madencilik nasıl çalışır?

Bulut madencileri, kullanıcıların belirli bir miktarda ” hash power” aldıkları bir madencilik havuzuna katılmalarını sağlar. Her katılımcı kiraladığı hash gücü miktarıyla orantılı olarak kardan orantılı bir pay kazanır.

Bulut bilişim; işleme, sunucu kapasitesi, veritabanı hizmetleri, yazılım ve depolama gibi bilgi işlem hizmetlerine internet üzerinden hızlı bir şekilde erişilmesini sağlamaktadır. Bu tür şirketler kullanım bazında ücretlerini alırlar. Diğer taraftan baktığımızda ise bu madencilik, işlemlerin doğrulandığı genel muhasebe gibi bir yerdir. Bu sayede erişimi az olan insanlara madenciliğin kapılarını açmaktadır.

Peki Kripto Para Madenciliği Kazandırır Mı?

Kripto para madenciliğinden kazanç elde etmek mümkündür. Ancak bu işlem uzun zamanda gerçekleşecek olan bir faaliyettir. Öncelikle seçtiğimiz madencilik türü, kripto para birimi ve fiyatına göre değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar işlemci gücü arttıkça gelir elde etmek daha fazla olsa da bununla birlikte elektrik tüketimi de artmaktadır. Daha fazla cihaz bir arada çalıştığı için sonrasında bu cihazları soğutmakta zor olacaktır.

Yani kripto para madenciliğinden para kazanmak istiyorsak, ekipmanlarımız tam olmalı, yeterli donanım ve altyapı sahip olunmalı, cihazları barındırabilecek ve soğutabilecek bir alana sahip olunmalı ve bununla birlikte bu cihazları kullanabilecek teknik bilgiye ihtiyacımız olacaktır.

Başa dön