Kuruluşu Almanyada Olan: İota Coin Nedir?

İota coin projesi ilk olarak 2015 yılının sonlarına doğru Sergey Ivancheglo, David Sontesbo, Serquei Popov ve Dominik Schiener tarafından oluşturulmuştur. IOTA piyasaya sürüldüğü günden itibaren Almanya’da bulunan IOTA Vakfı tarafından yönetilmektedir. Diğer birçok kripto para birimi projesinde olduğu gibi IOTA yaratıcıları hızlı işlemler yapabileceğiniz bir ödeme sistemi oluşturmayı, güvenli, ucuz ve daha ölçeklenebilir olmayı hedeflemiştir.

IOTA, kendisini sadece finansal işlemler yapmakla sınırlandırmakla kalmayı istemiyor, aynı zamanda herhangi bir verinin bir makineden diğerine ulaşmasını da hedefliyor.

IOTA Projesinin MIOTA adı altında kendi kripto para birimi vardır ancak işleri basitleştirmek için genel tabir olan IOTA’yı benimsemişler. IOTA, resmi olarak piyasaya sürülmeden önce ICO yoluyla fonlar toplamış ve toplamda 400 bin doların üstünde o dönemin birim fiyatından 3000’den fazla BTC’ye ulaşmıştır. O zamandan beri IOTA’nın piyasa değeri 14 Milyar doları aşmıştır.

IOTA ekibi coin projelerinde BTC, ETH gibi blok zinciri teknolojisini kullanmadılar, bunun yerine IOTA’nın “Tangle” dediği “Directed Acyclic Graph” adlı teknolojiyi kullandılar. Tüm verilerin birbirine bağlı olduğu anlamını taşıyan bu teknoloji IOTA ekibi tarafından 6 yıllık süreçte en önemli detaylardan biri olmuştur.

IOTA’da Madencilik

“Tangle” oluşumu madencileri kullanmamaktadır. Örnek vermek gerekirse BTC madenciliğinde işlemler Bitcoin’de onaylandığında, ek olarak hesaplama güçlerini gönüllü olarak kullanan kişiler, kaynaklarını kullandıkları için ekstra BTC ile ödüllendiriliyorlar ve bu madenciler aslında işlemin kendisinde yer almıyor, bunun yerine başkalarının işlemlerini onaylıyorlar. Bunun Kripto literatüründeki adı da Proof of Work (PoW). Doğal olarak PoW kullanan yatırımcılar zamanla işlem onaylarında daha fazla para ödemek zorunda kalıyorlardı. Bunun sebebi ise madencilik sektörünün günden güne daha fazla bilgi işlem gücü kullanması ve elektrik ihtiyacının maliyetinin artmasıydı. Hal buyken işlemler yavaşladı ve daha pahalı olmasına sebep oldu. BTC altyapısında saniyede maksimum 7 işlem sınırı olması da dezavantajlardan biri olarak karşımıza çıktı.

IOTA ağında ise sistemi para göndermek için kullanmak isteyen herhangi bir yatırımcı diğer kişilerin işlemlerini onaylayarak ağa katkıda bulunması gerektiğinden işlemler burada daha farklı çalışmaktadır. Bu sistemin arkasındaki fikir, giderek daha fazla yatırımcıya IOTA aldırdığı için ağın giderek daha ölçeklenebilir olmasını sağladı. Bu ise ağın her saniye işleyebileceği işlem sayısında bir sınır olmamasını ortaya çıkardı. Yani sonsuz ölçeklenebilirlik kavramı oluştu diyebiliriz birnevi. IOTA ekibine göre bu işleyiş dahi bir tür PoW olmaktan öteye gidemiyor.

Tangle Avantajları:

IOTA madenciliği olmadığı için işlemler temelde ücretsizdir. Bunun nedeni yukarıda açıkladığımız gibi her yatırımcının diğer yatırımcıdan gelen işlemleri onaylayarak sisteme katkıda bulunmasıdır.

Geçtiğimiz sene IOTA Hollanda’da insanların kullandığı elektrikli araçları sarj edebilecekleri tesis kurarak birçok yatırımcının adından haberdar olmasını sağlayıp aynı zamanda çevre dostu olduklarını da bizlere göstermiş oldu. Bu projesinin içerisinde elektrikli araca, ne kadar elektrik kullanıldığını otomatik olarak hesaplayıp ardından ödemeyi alacak otomatik bir sayaç takılması yer alıyordu.

Neden IOTA Almalıyım ?

İşlem ücretlerinden kaçınmak, sınırsız ölçeklendirmeden faydalanmak, IOTA ile sadece finansal işlemleri değil, herhangi bir veriyi işleyip anında işlem gerçekleştirmek isteyenler için en iyi yatırım araçlarından biridir.

Bunca iyi yönüne rağmen IOTA’nın dezavantajları da yok değil: Projenin henüz tamamlanmamış olması ve ne zaman tamamlanacağına dair bir öngörünün bulunmaması yatırımcılarda şüphe uyandırabiliyor, merkezi bir koordinatör kullanmaması önemli güvenlik açıklarına sebebiyet verebiliyor ve günümüze gelene kadar birçok bug ve kusura ev sahipliği yapmasıyla meşhur bir coin olarak karşımıza çıkıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön