Merkezi Olmayan Kripto Para Borsası : BitShares Coin

BitShares, Temmuz 2014’te oluşturulan ve merkezi olmayan kripto para borsasıdır. Bu fikri ortaya atan isimler ise Steem ve EOS kurucu ortağı olan CTO Dan Larimer ve Ethereum ve Cordano kurucu ortağı olan Charles Haskinson’dur.

BTS piyasadaki en aktif blok zincirler arasındadır. BTS’nin ilk amacı kripto para birimlerini düzenlemekti.

Birçok kripto para birimi borsası Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından incelenmektedir. Bu kripto para borsaları SEC onayı alabilmek için uygun formları göndermek veya ABD pazarından tamamen çekilmek için acele etmektedir. Nedir peki bu SEC?

SEC ve DOJ gibi düzenleyiciler kripto paraları, blok zincirlerini, ICO’larını ve borsaları ayrı ayrı dikkatle araştırarak sınıflandırırlar. İşte tam bu noktada Dan Larimer ortaya etkileyici bir vizyonla gelmiştir.

BTS Coin

BTS Coin Nedir?

BitShares’in sahip olduğu toplam arz 3.600.570.502’dir. 2 Ocak 2018’de en yüksek fiyatı gören BTS 0,907259 dolardı. Tabi ki bu şekilde madenciliğe uygun değildir.

BTS çoğu kripto para biriminden önce faaliyete geçtiği için eski bir para olarak kabul edilmektedir. BTS kitlesel olarak hedeflenebilmek için PayPal’ın liderliğini takip etmektedir.

Bir BitShares hesabına sahip olmak istiyorsak ücretsizdir. Ancak ”Ömür Boyu Üyeler” hesabı 100$’dır. Bu üyeler BitShares’i her tavsiye ettikleri üye başından 80$ kazanabilmektedir.

BitShares Nasıl Çalışır?

BitShares bizim bitUSD, bitEUR gibi piyasa tabanlı akıllı paraları kullanmamıza olanak tanır. Bu akıllı madeni paralar gerçek dünya fiat para birimlerine sabitlenmiştir. Bu piyasa da kripto para piyasasından çok daha değişken olduğu için madeni paraların hareketlerini tahmin edebileceğimiz anlamına gelir.

Teminat olarak akıllı paralar kullanılarak krediler verilmektedir. Merkezi olmayan borsalar kullanılarak da karşı tarafın riski engellenmektedir. Tüm kripto para borsalarının yaptıklarından farklı olarak bu borsalar IOU düzenleme ve defter tutma süreçlerini birbirinden ayrı tutarlar. Çünkü bu süreçlerin her ikisinin aynı yerde tutulması demek saldırılara daha açık hale gelmek demektir.

BTS blok zincirinde varlık ticareti yapmak için ağ ticareti kullanılmaktadır.

Ayrıca BitShares’in sunduğu diğer şey adresinizin bir sayı ve harf yerine kullanıcı adınız olmasıdır. Bu şekilde hatırlanması ve yönetmesi daha kolay olacaktır. BitShares’ in işlem süresi de olağanüstü diyebileceğimiz düzeydedir. Saniyede 100.000 işlemi destekler.

Neden BitShares’ i Tercih Etmeliyiz?

BitShares, tahmin etmesi çok daha kolay ve güvenilir olan bitUSD, bitOil, bitGold gibi bitAssedlerle işlem yapmamızı sağlar. Bitcoin ve Ethereum’un toplamından daha fazla ticareti yönetmektedir. Tüm bunları yaparken de hızlı blok süresi ve iyi bir verimi bizlere sunar.

Aynı zamanda diğer borsalarla blok zincirindeki tüm siparişleri birleştiren bir meta borsadır.

BitShares’i olumlu yapan özellikleri olduğu gibi olumsuza çeviren özellikleri de vardır. Bunlardan birisi BTS coinlerinin bir kripto tokeni olmasıdır. Bu demek oluyor ki fiyat dalgalanmalarına tabidir. Değeri aniden düşebilir ve bu yüzden varlık da krediden düşer.

BitShares’i diğer kripto birimlerinden farklı kılan bir diğer özellik ise DPoS algoritmasını kullanmasıdır. Blok zinciri başkaları tarafından seçilen kullanıcılar tarafından korunmaktadır. En çok depolanan BTS’ye sahip olan daha çok oy hakkına sahip olandır.

BitShares Pazar Durumu Ne Yönde Hareket Ediyor?

BitShares son birkaç yılda fiyat olarak çok dalgalanmamıştır. Neredeyse ortaya çıktığından beri hep 1 doların altında kalmıştır.

Şu anda ise 0,1293 $’dan fiyatlandırılmaktadır.

Bunun nedeni itibari para birimlerine sabitlenmiş olması olabilir. BitShares yukarıda da bahsettiğimiz gibi merkezi olmayan, özerk bir şirkettir. Bizlere blok zincir ağında kolayca bulamayacağımız bir hizmet sunmaktadır. Akıllı paraları teminat olarak kullanarak kredi almamıza izin veren BitShares, Open Ledger ağ geçidi kullanır.

Sonuç olarak kullanıcılara yardım etmeye odaklanmış bir blockchain hizmetidir. Her ne kadar çözülmesi gereken sorunları olsa da büyük bir potansiyel göstermektedir.

BitShares Grafik

Başa dön